Obsługiwane przez usługę Blogger.

Nikt nie opowiada tak, jak ty, czyli książkowe podsumowanie

przez - września 04, 2022

Założyłam dziś spódnicę... i skarpetki. To chyba najlepiej opisuje tę przejściową porę, kiedy jeszcze naciąga się tę gumę czasu, jaki jest do wyciągnięcia swetrów z szafy, wiedząc jednak, że już za moment odstrzeli nam z impetem w tył głowy, gdy "przydałoby się dziś założyć płaszczyk do kościoła, a ten jest jeszcze na stryszku, wychodzimy za 5 minut, więc trudno, będę wyglądać jakbym nie miała okien w domu tylko w tym żakiecie"...
 
Czy tylko ja tak mam?

Jesienna pora co niektórym sprzyja w wygospodarowaniu większej ilości czasu na czytanie. Kocyk, kotek, herbatka, świeczunia - te sprawy. Nie utożsamiam się, bo moim motorem czytelnictwa są trudności z zaśnięciem - przez to nie mam zbyt wielu zdjęć, na których ładnie wyglądam, gdy czytam, a szkoda. Ale też jest kocyk!

Dziś o książkach, które przeczytałam od czasu ostatniego posta (klik!) na ten temat :)
 

Klasyki

★★★★★★★☆☆☆
W bólach przeczytałam Potop. W bólach przeszłam przez Krzyżaków. A przez Ogniem i mieczem z przyjemnością. Czy to dlatego, że to przyjemna książka, czy też dlatego, że nikt mnie do tego nie zmuszał?...
 

Biografie

★★★★★★★★☆☆
Czy wiecie, że Beata Tyszkiewicz urodziła się w Wilanowie? W pałacu? Jak królowa angielska niemalże? Mimo, że jestem fanką poglądu, że wszyscy jesteśmy równi, przy lekturze tej książki miałam myśl, że szlachectwo to jednak ma się we krwi, bo szlacheckość od pani Beaty bije i wypływa nawet w kraju bez hrabiów i książąt.

★★★★★★★☆☆☆
Maria Skłodowska-Curie mnie fascynuje. Jest dla mnie symbolem ciężkiej, niezłomnej pracy, systematyczności, poświęcenia. Maria na pewno nie miałaby Instagrama.
 
★★★★★★★★★☆
Czy to nie piękne, by podjąć się takiej tematyki i zrobić studium życia postaci pół-literackich z Wesela Wyspiańskiego? Bardzo ciekawa opowieść o tym, jak wiodło się bohaterom Wesela już po jego się odbyciu - jak zgrały się w życiu codziennym dwa różne światy na bronowickiej wsi i w Krakowie.
 
★★★★★★★☆☆☆
Jak widać, jak biografie, to najchętniej czytam o kobietach. I to jeszcze takich, które przecierały nowe szlaki. Ta książka pięknie pokazuje, jak odmienne spojrzenie na politykę, zwłaszcza w obszarze polityki społecznej, mogą wnieść do dyskusji politycznej kobiety i jakie wyzwania stały w nowej Polsce przed pierwszymi posełkami.
 

Inne prawdziwe historie

★★★★★★★★★☆
Jedna z najlepszych książek, jakie ostatnio czytałam. Świetny reportaż z ogromną liczbą historii i faktów na temat dzieci rdzennych mieszkańców Kanady, odbieranych rodzicom i "wychowywanych" w szkołach z internatami. To chyba też jedna z najgłośniejszych książek ostatnich lat. Polecam, choć trzeba mieć trochę siły, by się przez nią przedrzeć. Myślę, że ta książka też opisuje, jak bardzo zmienił się świat - że kiedyś tępione przejawy innej kultury dziś staramy się pielęgnować. I że może właśnie ze strachu przed powrotem tego rodzaju przemocy mniejszości narodowe czy etniczne tak są wrażliwe na najmniejsze przejawy nietoleracji.
 
★★★★★★★★☆☆
Bardzo lubię oglądać Polskę oczami obcokrajowców i ta książka przyniosła mi sporo radości. Można zobaczyć w niej nasze śmiesznostki, nasze przywary, ale i naszą zmyślność. Przeczytałabym jeszcze raz!
 
★★★★★★★★☆☆
Świetna książka dla miłośników historii, która pchnęła mnie na tyle mocno, że tydzień później poszłam na Wawel pobyć trochę z Jagiełłą, Jadwigą i resztą ferajny.

★★★★★★★★☆☆
A tutaj mamy rozbieranko charakteru naszych najweselszych sąsiadów - Czechów! I chyba moje pierwsze zetknięcie z Mariuszem Szczygłem, z którym chętnie jeszcze się postykam! 
 
★★★★★★★★★★
Świetna rozprawa na temat Ślązaków, która "obejrzewa" ich z różnych stron i pozwala wyjaśnić... dlaczego tak :)

★★★★★★★★☆☆
Świetna książka o tym, co nas - pokolenie lat 90-tych - ukształtowało. Warto podsunąć tę książkę ciotce, która się dziwi, dlaczego jak wujek Henio nie kupimy sobie działki i nie wybudujemy domu, nosząc cegły po pracy.

★★★★★★★★☆☆
To jedna z tych książek, które warto, by przeczytały osoby, których głównym hobby jest ocenianie i ogłaszanie wyroków na podstawie jednej informacji. Różne historie kobiet skazanych za morderstwo pokazują bowiem, że pozornie jednoznacznie zły czyn, jakim jest morderstwo też może mieć szarobure zabarwienie. A nawet jeśli jest zupełnie po tej czarnej stronie mocy, to że można z niej wyjść i układać sobie powoli świat... nawet w czterech ścianach celi.

★★★★★★★★★☆
Po tę książkę sięgnęłam po wizycie w zamku w Nowym Wiśniczu, gdzie opowiadano historie o jego właścicielach - Lubomirskich, którzy do tej pory urządzają w tym miejscu swoje imprezy. I pomyślałam - ach, jak fajnie, jakby była książka o jakimś polskim wielkim rodzie! I znalazłam o Czartoryskich, która okazała się bardzo zajmująca! Tylko trzeba czytać z notatnikiem by w pewnym momencie się nie pogubić, bo wszystkie kobiety zaczynają mieć na imię Izabela. 

★★★★★★★★★★
Przed przeczytaniem tej książki o wojnie na Bałkanach miałam przeświadczenie, że tam wszyscy bili się ze wszystkimi i nie wiadomo, o co komu chodziło. Po przeczytaniu tej książki mam zdecydowanie większe rozeznanie niż wcześniej. Ta straszna i trochę absurdalna historia unaocznia, jak polityka może skłócić pokojowo zamieszkujące ze sobą grupy, pokazuje, jak do wszystkiego można się przyzwyczaić i... wyjaśnia, dlaczego teraz do Rosji można dostać się przez Serbię.

Książki o górach

★★★★★★★☆☆☆
Po książce o Wandzie Rutkiewicz (którą oceniam tu - klik!) musiała wjechać kolejna książka o kobiecie w górach. Fascynujące są te opowieści i ta ciągota nie do opanowania, by rzucić wszystko i jechać - nie że w Bieszczady - w Himalaje! Eh, nabrałam znów ochoty na czytanie biografii himalaistów!
 
★★★★★★★★★☆
Świetna i - to co lubię bardzo w książkach tego typu - kompleksowa pozycja na temat ratowników górskich! Dla miłośników gór, dla poszukujących ciekawych historii i... tych, którzy lubią przelecieć się na Giewont w klapkach - ku przestrodze.

★★★★★★★★☆☆
I druga odsłona opowieści o TOPR - tym razem skupiona na wydarzeniach z uwięzienia zwiedzających jedną z tatrzańskich jaskiń oraz na wypadku na Giewoncie. Ponownie świetna opowieść, snuta z różnych stron i z różnych źródeł, pokazująca rozwagę, świetne przygotowanie i szczęśliwe zbiegi okoliczności w tych wydarzeniach. No i to książka, która kazała mi spieprzać z Babiej Góry jak tylko zobaczyłam nadciągającą mgłę #panika.

Książki o brytyjskiej rodzinie królewskiej

★★★★★★☆☆☆☆
Podobała mi się ta książka, dowiedziałam się kilku nowych rzeczy, ale wiadomo - już się nauczyłam, że w książkach tego typu jest sporo domysłów i ploteczek, zwłaszcza, jeśli można dać szybko na okładkę kogoś, kto ostatnio burzy krew w żyłach dziennikarzy.

★★★★★★☆☆☆☆
Podobnie jak z książką powyżej - trochę nowych rzeczy, ale i trochę domysłów, z których bardzo łatwo dziergać ploteczki. To jedna z tych książek, które pojawiają się dwa dni po jakiejś aferze z udziałem osoby, będącej przedmiotem rozważań i można je kupić w Rossmannie.
 

Popularnonaukowe

★★★★★★★★★☆
To książka, dzięki której wiem, że mając niebieskie oczy, białą skórę i tolerując laktozę jestem bardzo europejskim mutantem! (a Mój Mąż z Gitarą i z rudą brodą jeszcze bardziej). I wcale nie powinnam się martwić, gdy zepsuła mi się maszynka do golenia zaraz przed wizytą u ginekologa i poszłam do niego ze zbyt zarośniętymi nogami, bo prawdopodobnie mam w sobie trochę krwi neandertalczyka.
 
★★★★★★★★☆☆
Bardzo słabo aktualnie pamiętam tę książkę, ale sądząc po ocenie - warto przeczytać. Świta mi, że bywało zaskakująco. 

★★★★★★★☆☆☆
To jedna z tych książek, z której dowiadujesz się dużo ciekawostek, które zapominasz zaraz po przymknięciu okładki/wyłączeniu czytnika :)

Serie książek


SERIA: JOANNA CHYŁKA
★★★★★★★☆☆☆
★★★★★★★☆☆☆
★★★★★★★☆☆☆
★★★★★★☆☆☆☆
★★★★★★★☆☆☆
★★★★★★★☆☆☆
★★★★★★★☆☆☆
 
To moja ulubiona wakacyjna lektura! Uprzejmie proszę Pana Remigiusza o jej kontynuowanie tak, bym za rok miała zapas do czytania! Chyba, że Chyłka gdzieś umiera w nieczytanych przeze mnie tomach - to sorry, nie było tematu! Choć mam przeczucie, że autor i z takim zakończeniem dałby radę pociągnąć dalej serię ;) No, ale poczynania Chyłki w Kontratypcie to już naprawdę... bez przesadyzmu :D Za to Ekstradycja podobała mi się wyjątkowiej :)
 
SERIA: KOMISARZ FORST
★★★★★☆☆☆☆☆
Mój znajomy mówi - lubisz Chyłkę, polubisz Forsta! (którego w naszych rozmowach nazywamy Frostem, bo zapominamy, jak się nazywa, a seria Mroza zlokalizowana w górach - to nazwisko byłoby idealne!). No i niestety się pomylił. Przez większość historii miałam wrażenie, że reakcja bohaterów jest dalece niewspółmierna do tego, co się dzieje, ja bym podejmowała lepsze szybkie decyzje (a ja nie jestem bystra) i wzdychałam tylko do głównego bohatera - pardon my french - po ch... ty to robisz...
 
SERIA: KRÓL
★★★★★★★☆☆☆
★★★★★★★★☆☆
Pierwsza książka buduje taki klimat, jakby się było w tych latach 30. A druga jest jeszcze lepsza i niesamowicie oddaje klimat popowstańczej Warszawy. Zachwyciłam się!

SERIA: KWIAT PAPROCI
★★★★★★☆☆☆☆
★★★★★☆☆☆☆☆
★★★★★☆☆☆☆☆
★★★★★☆☆☆☆☆
Przede wszystkim - ogromny szacun dla autorki za koncepcję. Myślę, że nie będzie to specjalnie spojlerem jeśli napiszę, że zamysł serii opiera się na tym, że Mieszko I nigdy nie przyjął chrztu i Polska jest królewstem z dawnymi wierzeniami, ale i... samochodami i telefonami komórkowymi. Skąd więc taka niska ocena z mojej strony? Bo główna bohaterka była taaaaaak głupia... Pociły mi się paszki jak czytałam, jak nie ogarnia...


 
SERIA: MILLENIUM
★★★★★★★☆☆☆
To kolejna książka, którą czytałam tak dawno, że najpewniej mogłabym ją przeczytać ponownie z zapartym tchem, nie pamiętając treści... To daje mi do myślenia, że muszę te podsumowania robić co najmniej raz w roku :D

SERIA: ODRODZONE KRÓLESTWO
★★★★★★★☆☆☆
Pani Cherezińska robi z postaciami i wydarzeniami historycznymi to, czego takie osoby jak ja oczekują - nadmuchuje ich życiem, wszczepia charakter i przymocowuje linki realnych motywacji, które pociągają do podejmowania określonych decyzji i inicjowania konkretnych wydarzeń. Poprzednią część czytałam dosyć dawno - muszę powrócić do tej serii.

SERIA: OPOWIEŚĆ PODRĘCZNEJ
★★★★★★★★☆☆
★★★★★★★★☆☆
Bardzo lubię takie trochę postapokaliptyczne przewidywania, jak będzie wyglądał świat za jakiś czas. Wiem, że niektórzy patrzą na tę serię pod kątem tego, co będzie jak państwo będzie jeszcze silniej wchodziło w relacje z Kościołem i regulowało moralność. Ja w tym widziałam trochę motyw tego, czy przy postępującej chorobie cywilizacyjnej, jaką jest niepłodność, nie pojawią się tego typu podręczne...
 
SERIA: SŁOWIAŃSKIE SIEDLISKO
 ★★☆☆☆☆☆☆☆☆
O tej książce opowiedział mi znajomy i jak zarysował mi koncepcję - zachwyciłam się! Spotkaliśmy się potem kilka stron do przodu w tej książce i... on sam przyznał, że się głęboko rozczarował... Jak można się domyślać, nie będę kontynuować tej serii. I zastanawia mnie jej wysoka ocena na lubimyczytac.pl 

SERIA: STULECIE WINNYCH
★★★★★★☆☆☆☆
★★★★★★☆☆☆☆
★★★★★★☆☆☆☆
Miałam poczucie, że ta seria to trochę takie M jak Miłość, ale w scenerii dawnych czasów. I trochę, jakby autorka chciała we wszystkie ważne wydarzenia z danego czasu wpleść bohaterów tej serii. I jeszcze trochę dziwne dla mnie jest przekonanie, że jedna z głównych bohaterek jest taka szlachetna i wspaniałomyślna, a całą serię okłamuje swoją siostrę i generalnie całość historii oparta jest o jedno niewyjaśnione nieporozumienie, co wydaje mi się z deka szkodliwe. A może po prostu próbuję być taką niezależną recenzentką by iść pod prąd z moją oceną przez czepianie się popierdółek?...

Inne, inne, inne...

★★★★★★★☆☆☆
To książka, której autorką jest narzeczona brata mojej koleżanki. To tak daleka relacja, że ona nie ma pojęcia o moim istnieniu - za to jest osobą, która przypomina mi o tym, żebym swojego życia nie spędziła jedynie na analizowaniu zjawisk społeczno-gospodarczych, skoro mam bardziej... artystyczne marzenia.
 
★★★★★☆☆☆☆☆
Zachwycona serią Królestwo S. Twardocha myślałam, że mnie porwie znów i zachwyci, a tymczasem w 3/4 książki zastanawiałam się, czy doczytywać do końca. Wtedy mniej-więcej zdarzyła się jakaś ciekawa rzecz pomiędzy miotaniem się między różnymi grupami towarzyszy głównego bohatera, którą chyba można było przewidzieć, ale - jako rzekłam już - ja nie jestem bystra. Mimo tej mojej cechy, która pozwala mi cieszyć się słabszymi książkami i serialami, tym razem się nie udało złapać mnie za serce i je wymiętosić.
 
★★★★★★★★★★
Kocham i uwielbiam! Porządna sesja terapeutyczna za 20 zł! I to w absolutnie niepowtarzalnym stylu literackim!

★★★★★☆☆☆☆☆
Może być tak, że ta książka trafiła u mnie na czas tak dużych trudności z zaśnięciem wskutek stresu, że nie miała szans mi się spodobać. Na tyle, że nie potrafiłabym zaraz po przeczytaniu opowiedzieć tej historii... 

★★★★★★★☆☆☆
Ta książka ma ciekawą koncepcję i bardzo fajny klimat. Uważam, że warto przeczytać.
 
★★★★★★★☆☆☆
Akcja tej książki rozgrywała się dla mnie w miejscu, w którym spędzałam kiedyś wakacje - w Rybotyczach niedaleko Przemyśla i Bieszczad. I głównie z atmosferą dużego podwórka z jeziorkiem, pobliskim lasem i jedynie dwoma czy trzema domkami kojarzy mi się ta pozycja :) 
 
Sporo książek za mną w tych ostatnich dwóch latach, myślę, że dość różnorodnych tematycznie i gatunkowo i cieszę się, że sporo naprawdę świetnych. Na tyle, że mimo awersji do posiadania fizycznie własnych książek (tak, ja mam tak), część z nich chciałabym mieć, by móc do nich wrócić.
 
Happy End
 
Aby wstawić gwiazdki w tym poście musiałam przeszukać internety, jak włączyć tę klawiaturę z emotikonami na kompie, która przy pisaniu raportów do pracy... włącza mi się często sama, co mnie strasznie denerwuje...

Może Ci się spodobać

1 komentarze

  1. Pokaźna lista książek, brawo. Ja chętnie bym przeczytała o Beacie Tyszkiewicz oraz "Wewnętrzny Świat Marie Curie...)

    OdpowiedzUsuń

Hej, echo odpowiada!

Pst! Jak nie masz konta Google to kliknij Nazwa/adres URL i wpisz tylko nazwę.
Tak, wiem, mnie też przestrasza to URL :)